Praca dla opiekunek
Stan depresyjny u starszej osoby pojawia się najczęściej wtedy, kiedy bliskie jej osoby odchodzą. Nie bez znaczenia jest też stan zdrowia osoby starszej. Depresja nie jest naturalnym symbolem starzenia się. Wymaga ona poważnego potraktowania i leczenia ze strony specjalisty. Najważniejsze jest podejście opiekunki do takiej osoby i jego choroby oraz wspieranie go w trudnych momentach.
Depresja a demencja u osób starszych – jak to odróżnić
Zachowanie podopiecznego może być zbliżone w przypadku depresji i demencji lecz opiekun mający z nim styczność powinien z łatwością je odróżnić. Przedstawiamy trzy najważniejsze różnice:
– Podopieczny z depresją, będzie mieć problemy z koncentracją, lecz osoba cierpiąca na demencję, nie będzie w stanie zapamiętać niczego.
– Starsza osoba z depresją zazwyczaj mówi w wolniejszym tempie, a osoba z demencją mówi normalnie, lecz zapomina prostych słów.
– Podopieczny z depresją wie gdzie się znajduje, potrafi podać aktualną datę, rozpoznaje ludzi w swoim otoczeniu, a podopieczny z demencją ma z tym kłopoty.
Czy są jakieś specjalne wymogi do opiekowania się osobą z depresją?
Opiekunka nie musi mieć dodatkowych kwalifikacji aby opiekować się taką osobą. Najważniejszym czynnikiem do opieki nad taką osobą ze stanem depresyjnym jest charakter opiekunki. Niezbędne są takie cechy jak cierpliwość, empatia i uważność. Osoba, która posiada depresję może mieć w głowie myśli samobójcze i próbować je zrealizować. Więc niezbędny element wymagany do opieki nad taką osobą jest baczne obserwowanie jej zachowań.
Podstawy dobrej opieki nad starszą osobą z depresją
Opiekun takiej osoby ma na niego ogromny wpływ na jego samopoczucie. Oprócz podawania dodatkowych leków przepisanych przez lekarza, każda opiekunka powinna pamiętać dla takiego podopiecznego o najlepszym leku jaki posiada, mianowicie chodzi tutaj o uśmiech. Jeśli opiekunka pokaże swojemu podopiecznemu jak jest pozytywnie nastawiona, to i jego nastrój zmieni się na lepszy.
Depresja u takiej osoby bardzo często powoduje stan odrętwienia. Opiekunka powinna starać się to odrętwienie przełamać za wszelką cenę, szukając rzeczy, które osoba starsza mogłaby robić, pobudzając przy tym jej aktywność. Przydatne może okazać się planowanie dnia dla naszego podopiecznego, by starać się zająć czymś jego myśli, może to być codzienny spacer, gra w warcaby, szachy, karty etc.
Jest też dieta wspomagająca leczenie depresji, zawiera ona produkty bogate w witaminę B, kwas foliowy oraz antyoksydanty (produkty które powinna taka osoba spożywać to: brokuły, produkty mleczne, ryby i oleje roślinne). Ważne aby pamiętać, że zmiana diety nie może być zbyt gwałtowna, takie zmiany należy skonsultować z lekarzem, w szczególności jeśli podopieczny może cierpieć na inne choroby. Każda zmiana w diecie powinna być wprowadzana stopniowo. Ważna jest wtedy obserwacja podopiecznego, czy nie odczuwa żadnych dolegliwości związanych z żołądkiem i czy czuje się dobrze. Dieta niestety nie jest lekiem na depresję starszej osoby, ale może przyśpieszyć proces leczenia farmakologicznego.
Gdy twój podopieczny z depresją ma myśli samobójcze
Czynnikami, które podsuną nam myśl, że depresja u naszego seniora jest silniejsza niż nam się zdawało będą to takie czynniki jak: agresja, bezsenność, impulsywność, wycofanie. Lecz ważne by pamiętać, że każda zmiana u naszego podopiecznego może przyczyniać się do pogorszenia i wzmożenia się depresji.
Jeśli opiekunka ma podejrzenia, że podopieczny myśli o pozbawieniu się życia powinna jak najprędzej porozmawiać o tym z jego rodziną, a także przyjrzeć się otoczeniu chorego. W mieszkaniu trzeba dobrze zabezpieczyć każdy element, narzędzie, którym senior mógłby sobie wyrządzić krzywdę.
The post Opieka nad osobą z depresją | Poradnik appeared first on ProPersonal.