Praca dla opiekunek
Najnowsze badania wykazały, że stany lękowe mogą dotykać nawet dwukrotnie więcej osób starszych niż depresja. Najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym wieku podeszłego okazuje się zespół lęku uogólnionego. Więc dlaczego do niedawna uważano, że zaburzenia lękowe występują u osób starszych dosyć rzadko? Objawy stanów lękowych są ciężkie do stwierdzenia, a co za tym idzie, ciężko o skrupulatną diagnozę. Opiekunka musi być świadoma tego, że takie stany mogą wystąpić, w jaki sposób one się objawiają, a co ważne, że można je leczyć.
Jakie są stany lękowe u osób starszych?
Do najczęstszych zmartwień naszych seniorów należy zaliczyć:
- martwienie się o zdrowie swojej rodziny
- finanse
- pogarszające się zdrowie seniora
Ale to nie musi zwiastować od razu stanów lękowych u osób starszych. Osoba posiadające takie zaburzenia ma nieco inne objawy i o wiele bardziej są one nasilone. Aby wstępnie zdiagnozować stany lękowe, musimy stwierdzić dwie rzeczy:
- osoba starsza odczuwa niepokój i lęk przez co najmniej sześć miesięcy
- osoba starsza czuje niepokój w związku z sytuacjami, które nie powinny go wywoływać (lub też nie jest w stanie podać nam konkretnego powodu dlaczego taki niepokój odczuwa)
Warto nadmienić, że u takiej osoby mogą pojawiać się takie objawy jak rozdrażnienie, problemy z koncentracją i męczliwość. Zbliżone są one do objawów demencji, ale towarzyszy im ciągły lęk oraz niepokój.
Stany lękowe są w stanie poważnie pogorszyć komfort życia seniora. Są w stanie ograniczyć aktywność chorego, co dodatkowo pogarsza stan psychiczny takiej osoby. Długotrwały lęk i napięcie psychiczne mogą także spowodować problemy ze snem, bardzo częste u osób starszych i są w stanie utrudniać pracę opiekunkom. Z czasem zaburzenia lękowe mogą doprowadzić do depresji u seniora (takie lęki mogą być objawami maskowanej depresji).
Jak powinna wyglądać opieka nad osobą starszą z zaburzeniami lękowymi?
Najistotniejszą cechą jaką powinna posiadać opiekunka takiej osoby jest cierpliwość. Bezpieczne leczenie seniora prawdopodobnie będzie obejmowało psychoterapię, która w porównaniu z leczeniem farmakologicznym, daje efekty z opóźnieniem. Opieka na takim podopiecznym wymaga opanowania, bardzo ważny jest ton głosu, uspokajający i stanowczy.
Zaburzenia lękowe są w stanie wywoływać depresją lub być jej symptomem. Opiekunka zauważy zmiany w zachowaniu seniora, szczególnie jeśli opiekuje się nim przez dłuższy okres. Najbardziej niepokojącymi symptomami dla opiekunki powinny być zamknięcie się w sobie osoby starszej, brak jakiejkolwiek chęci do aktywności, szczególnie jeśli senior wcześniej wykazywał inicjatywę.
Większość ludzi uznaje, że takie objawy jak rozdrażnienie, problemy z koncentracją lub zamartwianie się to normalne objawy starzenia się. Tak do końca nie jest, stany lękowe, nieprzerwane martwienie się czymś, nie są czymś, co trzeba znosić. Można i powinno się je leczyć. Jeśli opiekunka dostrzeże takie objawy powinna niezwłocznie skonsultować je z rodzinną oraz lekarzem.
The post Opieka nad podopiecznym ze stanami lękowymi | Poradnik appeared first on ProPersonal.