Praca dla opiekunek
Katarakta, czyli słynna zaćma jest jedną z największych przyczyn ślepoty na świecie. Choroba ta wywołuje zmętnienie soczewki oka. Wzrok pogarsza się stopniowo, a w efekcie prowadzi do całkowitej ślepoty. Opieka nad osobą chorą na zaćmę, lub inne choroby, które przyczyniają się do pogarszającego się stanu wzroku, jest nie zwykle odpowiedzialna i wymagająca dla opiekuna takiej osoby. Należy pamiętać, że u wielu osób, u których zaćma nie została stwierdzona, może pojawić się pogorszenie widzenia. Poradzenie sobie z tą kwestią także leży w gestii opiekunki.
Co to jest zaćma i w jaki sposób się objawia?
Osoba, u której zdiagnozowano zaćmę, na początku widzi lekko rozmazany obraz, kolory stają się bledsze, bardziej żółtawe, a wokół silnych źródeł światła (szczególnie jeśli wokół panuje ciemność) widzi charakterystyczne aureole, a także może wiedzieć podwójnie. Rozmazywanie obrazu zwiększa się stopniowo, aż w końcu chory przestaje już widzieć.
Kandydatka na opiekunkę seniora po otrzymaniu informacji, że jej podopieczny cierpi na zaćmę, powinna się zorientować na jakim etapie jest choroba i jak wpływa to na jego funkcjonowanie w życiu codziennym.
Opieka na podopiecznym z zaćmą
Opieka nad osobą starszą z zaćmą nie różni się niczym od zwykłych obowiązków opiekunki seniora. Do najczęstszych obowiązków opiekunki należą:
- gotowanie i podawanie posiłków
- pomaganie w codziennych czynnościach
- dotrzymywanie towarzystwa
- utrzymywanie porządku w mieszkaniu podopiecznego
Trzeba pamiętać, że w przypadku osoby niedowidzącej lub niewidomej, opieka to także dodatkowa dbałość o jego bezpieczeństwo oraz samopoczucie. Należy nieustannie usuwać w domu takie przedmioty, które mogłyby utrudnić poruszanie się po domu podopiecznemu. Należy pamiętać, by nie zmieniać układu rozstawienia mebli i rzeczy podręcznych seniora, gdyż osoba jest na pewno do tego przyzwyczajona i wie gdzie co się znajduje.
Z czasem dzieje się tak, że okulary, czy soczewki kontaktowe przestają działać. Dlatego jeśli nasz podopieczny lubi czytać, czy też rozwiązywać krzyżówki warto trzymać przy nich lupę. Miejsce do czytania powinno być odpowiednio oświetlone. Warto zadbać o to, by miejsce gdzie przebywa nasz podopieczny było zawsze dobrze oświetlone. Natomiast jeśli seniorowi wzrok już nie pozwala na czytanie, warto by opiekunka zadbała o stałe rozmowy z nim. Zdarza się tak, że najważniejszym zadaniem opiekunki, jest po prostu wysłuchanie swojego podopiecznego.
Co robić w sytuacjach kryzysowych?
W przypadku seniora z zaćmą należy zwracać szczególną uwagę na objawy, jakie się u niego pojawiają, w szczególności jeśli są związane z funkcjonowaniem oczu.
- Zaćma rozwija się zwykle powoli, więc alarmującym symptomem jest nagła utrata widzenia.
- Zaćma jest bezbolesna, dlatego bardzo niepokojącym objawem jest silny ból oka.
W takich sytuacjach niezwłocznie trzeba sprowadzić pomoc dla podopiecznego.
The post Opieka nad seniorem z zaćmą oraz innymi chorobami wzorku | Poradnik appeared first on ProPersonal.